Цивилна авијација
40 години хеликоптерска единица на МВР PDF Печати Е-пошта
Вторник, 01 Декември 2009 19:39

40 години хеликоптерска единица на МВРНа 27 Ноември 2009 година се одржа прослава по повод постоењето на Хеликоптерската единица на МВР "Јастреби". Прославата се одржа во матичната база на оваа единица во полицискиот комплекс Идризово. Единицата е формирана во 1969 година, но првиот хеликоптер беше купен во 1970 година.

Повеќе...
 
Огнот на Свети Елмо PDF Печати Е-пошта
Вторник, 14 Април 2009 12:35
Огнот на Свети ЕлмоОгнот на Свети Елмо претставува метеоролошки феномен каде блескава плазма се создава околу заземјен објект кој се наоѓа во атмосферско електрично поле, слично на она во кое се создаваат бурите со грмотевици. Поттикнато од електричното празнење помеѓу заземјениот објект и атмосферското електрично поле, се создава светлосен ефект кој прв го објаснал Бенџамин Френклин во 1750 година.
 
Повеќе...
 
Фотографии од воздух над планините во Македонија PDF Печати Е-пошта
Петок, 28 Ноември 2008 09:51

Фотографии од воздух над планините во МакедонијаФантастични фотографии од воздух од планинските масиви низ нашата република. Фотографиите се со одличен квалитет и екстра големи димензии. Вредат да се погледнат.

 

Повеќе...
 
Тешки бомбардери за судниот ден PDF Печати Е-пошта
Сабота, 15 Ноември 2008 15:04
Најголемите авиониНа другата страна од војната имаше орел, сребрена птица грабливец - огромниот и прекрасниот B-29 Superfortress. Иако било тешко да се искачи огромниот авион до максималните 40 илјади стапки, кога веќе ќе бил таму, никој не можел да го допре, а со 350 км/ч ниту да го стигне.

 

Повеќе...
 
Стјуардесите од минатиот век PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 13 Октомври 2008 18:14
Стјуардесите од минатиот векПовеќе гламур и возбуда, додека денешното летање го сфаќаме како дел од секојдневието и трката со времето. Да погледнеме како изгледаа стјуардесите неколку декади порано...
Повеќе...
 
Првиот двомоторен авион во Македонија PDF Печати Е-пошта
Вторник, 27 Мај 2008 22:08
Piper AztecПред неколку месеци во Република Македонија за првпат во историјата на Македонското воздухопловство пристигна двомоторен авион. Овој авион пристигна од Велика Британија и е од типот Piper PA-23-250 E Aztec со регистарски ознаки Z3-DCW.
Повеќе...
 
Воздухопловна фразеологија PDF Печати Е-пошта
Вторник, 16 Јануари 2007 09:04

Воздухопловна фразеологијаВо секојдневната комуникација помеѓу пилотите и контролорите за буквите кои се употребуваат за идентификување на воздухоплови, навигациски средства, аеродроми и слично, за подобро разбирање и да се намали ризикот на погрешно толкување се користат нивни соодветни имиња. Доколку еден воздухоплов има регистрација Z3-MKD, по радио врска таа би звучела вака: Зулу три - мајк кило делта.

Повеќе...
 
Воздухопловни училишта PDF Печати Е-пошта
Среда, 29 Ноември 2006 17:35

Воздухопловни училиштаОдличен ресурс за оние кои сакаат да се занимаваат со воздухопловството како професија. На повеќе ја имате најголемата датабаза на контакти и податоци која содржи повеќе од 500 цивилни воздухопловни училишта низ светот. Од механичарски курсеви преку обука за хеликоптери па се до воздухопловна медицина.

Повеќе...
 
Каде авионите почиваат PDF Печати Е-пошта
Вторник, 03 Октомври 2006 09:22

Џамбо Џет поминува високо над БостонНа 29 септември 1968 првиот Боинг 747 ''Џамбо Џет'' беше произведен во Еверет, Вашингтон Стејт. Беше познат по една работа - беше голем и фразите како Џамбо станаа дел од секојдневието. Имаше една причина за големината - Боинг предвиде дека кај пазарот во 1970тите е потребен огромен авион кој ќе ги задоволи потребите на авиокомпании. За многумина, Џамбо Џетот го владее небото, но денес, неговото време пополека изминува.

Повеќе...
 
Капетан ги загрозил патниците за да го научи копилотот PDF Печати Е-пошта
Недела, 13 Август 2006 14:08
Ембраер 120 BrasiliaИстражувачите испратија критики до капетанот на Embraer EMB-120 Brasilia turboprop откако намерно дозволил леталото да се спушти на само 144 метри над вода, за време на редовен патнички лет. Целта на капетанот била да му одржи лекција на копилотот кој стажирал.
Повеќе...
 
Helios Airways 522 PDF Печати Е-пошта
Вторник, 01 Август 2006 14:50
Боинг 737 на ХелиосНа 14 Август 2005 Боинг 737-300 на Хелиос се урна близу Атина. Погинаа сите 121 патници. Летот од Ларнака до Прага преку Атина не воспоставил комуникација со Грчката контрола на летање, со што беа испратени два борбени авиони од грчката армија.
Повеќе...
 
Македонија се поднови со противпожарни авиони PDF Печати Е-пошта
Среда, 18 Ноември 2009 11:44

Македонски противпожарни авиониНа 9 ноември 2009 година за прв пат на скопскиот аеродром слетаа два авиони од типот АТ-802А Fire Boss кој ќе бидат во склоп на Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија. Република Македонија пред една година нарача три авиони од овој тип кои храбро ќе се борат во летните месеци со пожарите кои пустошат голем процент од шумите во Македонија.

Повеќе...
 
Слетувања на вода во Санкт Петерсбург PDF Печати Е-пошта
Среда, 11 Март 2009 17:30

Слетувања на вода во Санкт ПетерсбургПовеќето од нас имаат видено фотографии од вонредни слетувања на вода. Слетувањето на вода во многу случаеви е доста поопасно и зема поголем број на жртви од класичните уривања на земја. Сведоци на "чудото од реката Хадсон" каде за среќа немаше жртви, историјата памети уште еден доста сличен случај, овој пат во 1963 година во Санкт Петерсбург.

 

Повеќе...
 
Десетте авионски несреќи кои ја променија авијацијата PDF Печати Е-пошта
Недела, 23 Ноември 2008 00:29

Авионски несреќиЛетањето со авион во денешно време е невообичаено безбедно. Само во САД во еден ден се остваруваат повеќе од 50 илјади летови. Споредено со бројот на несреќи кои се случуваат и бројот на превезени патници, јасно е дека летањето претставува убедливо најбезбеден начин на транспорт на денешницата. Но како воопшто стана толку безбедно?

Повеќе...
 
Монструмите на авијацијата, најголемите авиони! PDF Печати Е-пошта
Сабота, 15 Ноември 2008 14:48
Монструмите на авијацијатаКако се почна? Еден од првите монструозни авиони во историјата на воздухопловите е Ilya Murometz, огромното достигнување по легендарниот Russky Vitaz, првиот воздухоплов со четири мотори.
Повеќе...
 
Аеромитинг Охрид 2008 PDF Печати Е-пошта
Вторник, 01 Јули 2008 18:01
Охрид Аеромитинг 2008На 5 Јули 2008 година на охридскиот аеродром "Св. Апостол Павле" се одржа аеромитинг по повод 55 години од првиот комерцијален лет на овој аеродром. Од понуденото имаше што да се види, присутните беа задоволни од програмата, а на повеќе ќе проследиме неколку фотографии од настанот.
Повеќе...
 
Piaggio P.180 Avanti PDF Печати Е-пошта
Петок, 02 Ноември 2007 18:06
Piaggio P.180 AvantiПерформанси на млазен авион, по цена на турбоелисен мотор. Вака беше претставен во 1981 година овој иновативен и интересен авион, кој може да пренесе 9 патници.
Повеќе...
 
Утва-75 PDF Печати Е-пошта
Петок, 12 Јануари 2007 09:39

Утва-75Како најексплоатиран авион во аероклубовите во Република Македонија е авионот од типот Утва-75. Сите пет аероклубови во Република Македонија имаат по еден авион од овој тип. Авионот Утва-75 е наменет за основна обука на пилоти, влечење на едрилици за општа употреба. Авионот е произведен во фабриката за авиони Утва - Панчево. Првиот лет на овој авион бил на 19 мај 1976 година, а влегол во употреба во 1978 година.

Повеќе...
 
Лет во кабината на МАТ 220 PDF Печати Е-пошта
Вторник, 07 Ноември 2006 09:02

МАТ 220Сигурно сте се запрашале како изгледа секојдневната работа на еден цивилен пилот. Како одговор, ви подготвивме две видеа (полетување и слетување) на МАТ 220 Боинг 737-300 во Цирих. Добро слушајте ја фразеологијата која ја користат контролорите и пилотите, како и процедурите кои ги извршуваат во одредени етапи од летот.

Повеќе...
 
Првиот македонски авион во самоградба PDF Печати Е-пошта
Недела, 01 Октомври 2006 07:52

Првиот македонски авион во самоградбаПатот до првото полетување на ултралесниот авион Савана сопственост на дипл.инж. д-р. Дејан Трајковски и на Михајло Атанасов, професионален пилот во МАТ, беше трновит, долготраен но со успешен завршеток, што отвара пат кон нови достигнувања во областа на самоградбата на ултралесни воздухоплови.

Повеќе...
 
Русија ја комплетира сертификацијата на Тупољев 204-120 PDF Печати Е-пошта
Недела, 13 Август 2006 12:42

Тупољев 210-120Tupolev design bureau ја заврши програмата за сертификација на Tupolev Tu-204-120CE, авион кој е предвиден за испорака на кинеските авиокомпании.

 

 

Повеќе...
 
Нов дизајн на најпродаваниот авион на денешницата PDF Печати Е-пошта
Вторник, 01 Август 2006 13:03

Новиот Боинг 747-8Компанијата Боинг ќе го редизајнира и обнови својот најпродаван авион досега, познатиот 747 џамбо џет. Новиот дизајн, наречен 747-8 моментално е во тест фаза и се планирана да започне со летање во 2009. Авионот има нов облик на крилото, доста слично со она кај птиците. Новиот дизајн претставува "најбрзото крило на светот во патничкиот свет", според Боинг.

Повеќе...
 
Аеромитинг Битола 2009 PDF Печати Е-пошта
Сабота, 14 Ноември 2009 13:43
Аеромитинг Битола 2009Аеро клубот "Мирко Тодоровски" од Битола по втор пат успешно организираше аеромитинг на нивниот базен аеродром Логоварди во близина на Градот Битола. Поканети беа сите воздухопловни субјекти во Република Македонија, но нај впечатливи и нај бројни беа воздухопловите на Военото Воздухопловство на Армијата на Република Македонија.

Повеќе...
 
Ниски прелети над Будимпешта PDF Печати Е-пошта
Вторник, 10 Март 2009 23:27

Ниски прелети над БудимпештаЗа време на национални прослави како традиција секоја година над унгарскиот главен град се одржуваат ниски прелети со нивните патнички авиони. Овие глетки не само што се импресивни, туку се прилично уникатни. На повеќе имаме неколку фотографии.

 

 

 

 

Повеќе...
 
Најголемите авиони кои летаат денес PDF Печати Е-пошта
Сабота, 15 Ноември 2008 15:14
Најголемите авиониНекои од огромните бомбардери и не се фалеа со нивната големина така лесно, но затоа пак C-5 Galaxy изгледаше монструозно дури на поштенска марка. 

 

Повеќе...
 
Најскапите приватни авиони на светот PDF Печати Е-пошта
Петок, 17 Октомври 2008 16:03
Најскапите приватни авиони на светотДа ги погледнеме едни од најскапите приватни авиони кои летаат денес. Начин на транспорт, уживање или само наметнат животен стил?
Повеќе...
 
Аеромитинг Битола 2008 PDF Печати Е-пошта
Вторник, 24 Јуни 2008 13:03

Аеромитинг Битола 2008На 24 и 25 Мај 2008 година се одржа после 20 години аеромитинг на Спортскиот аеродром "Логоварди" - Битола. Аеромитингот беше вистинско доживување за младите битолчани кои немале прилика да се запознаат со македонското воздухопловство одблизу.

Повеќе...
 
Кабината на Боинг 777 PDF Печати Е-пошта
Петок, 02 Февруари 2007 12:35

Кабина на 777Кога за прв пат ќе погледнете една кабина на модерен патнички авион, едноставно останувате зачудени од бројот на контролни копчиња наоколу низ кабината. Сигурно сте се запрашале за што служат. На следната страна ќе го најдете одговорот.

Повеќе...
 
Сите руски авиони PDF Печати Е-пошта
Петок, 15 Декември 2006 10:57

Сите руски авиониНашиот посетител Владо ни испрати еден линк со одлична содржина; сите руски авиони кои некогаш биле произведени или барем нацртани. На повеќе може да прочитате не само за проектите на Бериев низ историјата, туку и за помалку познатите проекти на Фарман, Камов и други.

Повеќе...
 
Boeing business jets објави нов член на оваа фамилија PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 23 Октомври 2006 10:55

Boeing Business JetsНа 19-ти октомври Boeing  Businesss jets славеа 10 годишнина од своето постоење, и на таа пригода го објавија лансирањето на новиот проект - BBJ 3. Авионот базиран на 737-900ER освоил две порачки од непознати купувачи.

Повеќе...
 
Првата операција во бестежинска состојба PDF Печати Е-пошта
Среда, 27 Септември 2006 13:10

А300Прилепени за страните од авионот и инструментите залепени за магнети, тим од француски доктори во среда ќе се обиде да ја изврши првата операција во бестежинска состојба, подготвувајќи се за извршување на операции во вселената.

Повеќе...
 
Боинг 737 PDF Печати Е-пошта
Среда, 09 Август 2006 15:22

Боинг 737Првите 271 авиони Боинг 737 биле направени на Boeing Field, Seattle (BFI). Од тогаш преку 6000 се порачани а преку 5000 авиони се направени. Боинг 737 претставува најпопуларното летало со среден достиг на летање. Денес, преку 1,250 авиони од овој тип се постојано во воздух и во просек еден авион полетува на секои 5 секунди некаде во светот. 

Повеќе...